Zavolejte Jeřábkovi: 775 997 413

Proč (ne)prodat les, nejčastější obavy z prodeje lesního pozemku

Prodej lesa může být nejlepší volbou v mnoha případech. Zda je pro Vás zabývat se prodejem lesního pozemku, a jaké jsou nejčastější obavy z prodeje lesa se dozvíte v tomto krátkém článku.

Často se na nás obracíte s prosbou o radu, co s lesním pozemkem. Zda lesní pozemek za určité náklady pravidelně udržovat, či využít aktuální zvýšené poptávky po dřevní hmotě. Nabídnout les do prodeje k těžbě dřeva, poté upravit terén a zalesnit pro své následovníky. Prodat výhodně les i s pozemkem je další nejčastější volba.

Možná jste les zdědili, možná jste ho odkoupili s vidinou slušného výdělku. Říkáte si, že investice do lesa nebyla šťastnou volbou? Vlastnit les zdaleka není tak růžové, jak se může zdát. Povinností s vlastnictvím lesa je celá řada. I milovník přírody – vlastník lesa, může prohlásit, že dobíjet energii v lese může nakonec i bez zápisu svého jména na katastru.  A než investovat do lesního pozemku  po spočítání všech nákladů na údržbu lesa, racionálním zvážení všech pro / proti, se rozhodne les prodat.

Prodej lesa z nedostatku času

I vy to určitě znáte. Většinu svého dne věnujete energii práci, abyste se o víkendu mohli
věnovat rodině, koníčkům. Váš víkend je tak „krátkej“ čas na vyřízení péče o les se vám do programu opravdu nevejde. Les, který máte, vás vlastně jen straší v myšlenkách, vy máte výčitky svědomí, že nejste schopni se postarat o to, čím váš dědeček žil. O to, co by vašim dětem jednou mohlo zajistit slušné peníze navíc. Hlavně les neprodávat, udržet za každou cenu. Dříve, či později začnete uvažovat o prodeji lesa, protože dnešní doba vám prostě k jinému řešení nenahrává.

Les je závazek, už přemýšlíte nad prodejem?

Můžete být mladí i důchodce a pořád máte dost sil. Jen ten lesní pozemek vám ubírá na síle, přidělává spíše vrásky. Vyznat se v různých vyhláškách, dodržovat zákony… být vlastníkem lesa není jen tak.

Je to především spousta povinností:
přijde vichřice, vy musíte popadané stromy vytěžit, holé paseky do dvou let zalesnit, kdy péče o malé stromky je velmi náročná a vy, místo radosti, kterou byste z lesa chtěli mít, počítáte další a další náklady. Prodej lesa vám pak doporučí většina z těch, na které se s prosbou o radu obrátíte.

Prodat les neznamená zklamat

Tím, že les dobře prodáte, neničíte odkaz vašich předků, ani nemaříte budoucí výdělek vašich potomků. Pokud vám z jednoduché matematiky vychází, že je nejlepší volbou les prodat, udělejte to. Oslovte odborníky, kteří se obnovou, těžbou a výkupem lesa zabývají. Jistě vám navrhnou přijatelná řešení. Případně pomohou les prodat. Vám se uleví, a peníze z prodeje můžete zúročit jiným způsobem.

Důvody, proč možná váháte s prodejem lesa

 • ,,z lesního pozemku chci získat maximum“ – spočítali jste si, že za 30 let vaši potomci vydělají nějaký ten milion. Proto vám přijde škoda, prodat les teď. Cesty k úspěšnému cíli jsou mnohdy velmi trnité, kopcovité, vy to přeci dáte a o naši poradnu v lesnictví zde přeci nestojíte.
 • ,,chci pokračovat v rodinné tradici“ – tady hrají velkou roli emoce. Nechcete být tím, kdo přetrhne řetěz rodinného odkazu. Uvědomte si, v jaké době žil váš dědeček a jaká doba teď ovlivňuje nás. Situace je jiná. Nebyl by dědeček rád, když by viděl, že o les pečuje někdo, kdo ví, jak na to, než aby viděl svůj les zpustošený, protože vy máte jiné zaměstnání a musíte se otáčet, abyste zaopatřili sebe, svou rodinu?
 • ,,chci nechat odkaz svým vnukům“ – jste si jisti, že budou rádi? Budou mít čas i zájem se o les starat? Není lepší zvážit prodej a finance pro vnuky zhodnotit jinak?
 • ,,chci chránit životní prostředí“ – v žádném případě nechcete, aby se ve vašem lese těžilo. Lesy přece čistí ovzduší, zadržují vodu, snižují teplotní extrémy. Ano, lesy jsou opravdu důležité. A proto o ně musíme pečovat tak, jak je třeba. Vy to umíte a zvládáte? Skvělé, tleskáme a držíme palce.

 • ,,za svůj lesní pozemek mám zodpovědnost“ – dodržování vyhlášek, zákonů, sledování změn, údržba lesa tak, jak si to nejen les žádá. Není to legrace. Se vším vám můžeme pomoci zde.
 • ,,představa z vyřizování formalit s prodejem lesa mne děsí“ – máte nás, veškeré „papírování“ je na naši straně. Vy se o nic nestaráte, vidíte do všeho.
 • ,,nerad bych prodělal gatě, nechci naletět“ – možná se k vám dostaly například informace o vykutálených obchodnících, kteří lesy vykupují s různými argumenty za směšné ceny, o makléřích, kteří o lese nic neví… ano, může se běžně stát. Proto je dobré obrátit se na odborníky s historií, dobrými referencemi a proklientským přístupem.
 • ,,nevím jakou cenu má můj les za m2, hektar“ – lesní společnosti nabízejí nezávaznou kalkulaci zdarma. Ceny se vytváří dle rozlohy lesa, druhu lesa, stáří porostu. Roli hraje i dostupnost. Zjistěte cenu vašeho lesa s pomocí kalkulačky ceny lesa zde.
 • ,,nevím jak při prodeji lesa postupovat, koho oslovit“ –
  Pravděpodobně jste se ptali známých, prošli internet. Ovšem nejlepším krokem bude kontaktovat nás. Zavolat, napsat. Zodpovíme vaše dotazy, můžeme se dohodnout na osobní schůzce.
  Předtím vám neceníme orientačně váš lesní pozemek. Stačí vyplnit kalkulačku k necenění lesa.
 • ..Potřebuji se poradit, v klidu rozmyslet.“
  Správně činíte, jen nerozmýšlejte dlouho. S prodejem lesa vždy nejlíp poradíme. Řekneme, co je pro Vás nejlepším řešením. Záleží-li vám opravdu na lese a nejste si zcela jisti co děláte, svěřte péči o les odborníkům, nebo se s nimi jen poraďte. Nemusíte hned podepisovat smlouvy. Váš les nemusí zarůstat trním nebo čekat, až ho napadne kůrovec. Myslete racionálně a rozhodujte se vždy včas.