Zavolejte Jeřábkovi: 775 997 413

3krát rychlejší prodej lesa bez realitky u lesní společnosti

Prodej lesního pozemku bez oslovení realitní kanceláře se na prvý pohled může jevit jako rozumný nápad. Ve skutečnosti při správném postupu je prodej lesa svépomoci opravdu jistota většího zisku, než prodej s realitním makléřem. Má to ovšem svá úskalí.  Jak jít na takový „prodej lesa bez realitky“ a co vám žádný „realiťák neřekne“, ba naopak, prozradíme v tomto článku.

 

Chcete přeskočit článek a prodat les bez realitky právě nám?

Lesy odkupujeme od vlastníků i spoluvlastníku úspěšně řadu let. Naše odborné znalosti jsou obohacovány i zkušenostmi s lidmi, kteří lesy prodávají jen k těžbě, nebo kompletně s pozemkem. Víme jak prodejci lesních pozemků uvažují, jaké jsou jejich potřeby a obavy, obzvlášť, když les chtějí prodat bez realitní kanceláře. Pro předběžnou kalkulaci ceny lesního pozemku použijte formulář kalkulačka ceny lesa. Nebo se na nás obrat’te s dotazy telefonem, mailem v kontaktu.

Proč jdete na prodej lesa bez realitky?

Možná jste se rozhodli pro prodej svého lesa bez oslovení realitní kanceláře z některých nejčastějších důvodů, které nám prodejci oznamují.
 1. Vysoká provize z prodeje realitní kanceláři.
 2. Prodejní cena lesa pod cenou.
 3. Neznalost makléře v lesních pozemcích.
 4. Lhostejnost makléře.
 5. Citová vazba k pozemku.
Kalkulace ceny lesa při prodeji bez realitky
Při prodeji lesa bez realitky byste cenu svého lesa měli mít dobře spočítanou.
Kalkulace prodeje lesa
 

Prodej lesa: za kolik přes realitku?

Vaše úvaha o prodeji lesa přišla dnes, nebo o ni uvažujete měsíce, roky? Jaká byla cena lesa za hektar před rokem, jaká dnes a za kolik můžete svůj les prodat za pár let? Cena lesa je proměnlivá jako cokoliv jiného. Ovšem provize realitní kanceláře, realitních sólo makléřů se pohybují stejně, něco mezi pár procenty z celkové ceny prodané nemovitosti, pozemku. Téměř většina realitních makléřů je zaměřena pouze na prodej nemovitostí, stavebních pozemků a pronájmy. Takový makléř se svou realitkou plnou „odborníků“ nemá vědomosti jak o aktuálních cenách na trhu se dřevem, tak o standardním postupu při určení ceny lesa. A když už opravdu sám ví, jak a podle čeho správně vyčíslit kvalitu lesa, tak se mu tento vědomostně i časově náročný proces nechce podstoupit. Není to neobvyklý jev, kdy realitky své makléře učí jak jednat. Udělat na prodejce celkově pozitivní dojem za jistým účelem – „nabrat“ novou nemovitost, pozemek do výhradní smlouvy.
Makléři většinou přistupují k prodeji lesa ve dvou rovinách.
 

Prodat les rychle i pod cenou

Makléř si může být dobře vědom orientační ceny lesního pozemku. Ovšem téměř vždy jde o cenu vysoce nepřesnou – např. les se vzrostlými stromy.   Makléř chce prodávat, nejlépe vše a rychle. Velmi často realitky neinvazivně tlačí své prodejce k ceně přehnaně dolů (někdy až pod cenu lesního pozemku) z neznalosti oboru lesnictví.

S nadhodnocenou cenou čekat a nic nedělat

Sáhněme si na triko. Snad každý z nás, když prodává velkou věc, myslí na velké peníze. Někteří prodejci jsou ale neústupní, nemají v úmyslu „kývnout na férovou nabídku k odkupu“, očekávají víc. A tak makléř, aby získal, „nabral“ (ze slovníku makléře) výhradní smlouvu k prodeji s prodejní cenou souhlasí.

Při přemrštěně vysoké ceně za les se prodej lesa vleče i roky (dokud les nenapadne kůrovec). Závěr je takový, že makléř za účelem prodeje nevyvíjí žádnou aktivitu a na prohlídky lesa se zájemci nejezdí.

 

Prodej lesa: za kolik bez realitky u lesní společnosti?

Naprosto odlišně přistupují k vaší snaze o prodej lesa „mužíčci v zeleném“, lesní společnosti. V porovnání s realitkami mají o váš les opravdu zájem. Odkoupený les, lesní pozemek budou využívat ke svým účelům: těžba dřeva, výsadba lesa nového, správa lesa. Chcete-li dobře a rychle prodat, dejte les k odkupu lesní společnosti. Nejen že duch lesa, ve kterém jste strávili možná i své dětství, bude dál pokračovat, on bude i sílit. Kdo jiný se o les postará lépe, než „týpci v oboru lesnickém“.
Rozdíl v realitní kanceláři a lesní společnosti? Když oslovíte realitní kancelář za účelem prodeje lesa, co udělá? Jde zjistit cenu lesa na Sreality.cz Když oslovíte lesní společnosti za účelem prodeje lesa, co udělá? Jde si váš les prohlédnout.
 

Postup při kalkulaci ceny lesa

Jakmile oslovíte lesní společnost s nabídkou odkupu vašeho lesa, budete vyzváni k doplnění informací – List Vlastnictví a katastrální území. Nevíte-li své katastrální území či rozlohu lesa, nevadí, tyto informace jsou na základě LV dohledatelné. Pro předběžnou orientační kalkulaci ceny lesa můžete použít kalkulačku ceny lesa, náš formulář, který urychlí komunikaci. Po vyplnění potřebných údajů vás lesní společnost informuje s cenovou nabídkou. My provádíme kalkulace lesa zdarma do 24 hodin od obdržení žádosti. Jakmile vlastník lesa/prodejce s cenovou nabídkou souhlasí, vyrážíme ve smluvený termín na prohlídku lesa. Ta většinou končí ve prospěch prodejce velmi dobře – les v lepším stavu, tudíž i s vyšší tržní cenou.  

Cena vašeho lesa v přepočtu na hektar

Je mnoho faktorů určující výši ceny lesa. Co cenu primárně určuje je kvalita, druh lesa a pochopitelně rozloha. Lokalita s dostupností jsou faktory vedlejší které cenu až tak neovlivňují. Ve všech krajích jsou cenová kritéria stejná.

Cenový rozsah za les smrkový

Kolik dostanu za smrkový les? Jak už bylo zmíněno. Cena lesa se především odvíjí od kvality lesa. Smrkové dřevo patří mezi dřeviny rychle rostoucí a nejběžněji prodávané. V přepočtu na hektar můžete za svůj smrkový les v nejhorším stavu dostat nejméně 50 000 Kč. Naopak je-li váš smrkový les o rozloze jednoho hektaru v TOP stavu, můžete ho prodat až za 700 000 Kč.

 Cenový rozsah za les dubový

Říkáte si kolik dostanu za les dubový? Dubové dřevo je především využíváno v nábytkářském průmyslu a stavebnictví. Nejenom že dubové dřevo (oproti smrkovému) déle hoří v kamnech, dubový les i pomaleji roste. Za dubový les v nejhorší kvalitě dostanete taky o něco lépe zaplaceno. Nejnižší částka za dubový les ve špatném stavu na hektar je 70 000 Kč a 700 000 Kč za les zdravý, krásný.  

Žádné zmatky při prodeji bez realitky

Na (pro vás) výhodný prodej lesa bez realitní kanceláře nepotřebujete střední lesní, ani vysokou obchodní. Nemusíte mít ani znalost o aktuální ceně lesních pozemků na m2, či hektar. Každá férová lesní společnost vám udělá kalkulaci lesa podle tabulkových cen lesních pozemků (v celé ČR) s ohledem na stav i lokalitu vašeho lesa. K prodeji lesa přistupujte s klidnou hlavou bez obav, že obdržíte nabídky k odkupu pod reálnou cenou.

Nebojte se ptát, prodáváte Vy ne realitka

 • V jakém stavu je váš les.
 • Jaký je průběh prohlídky lesa.
Jaké jsou možnosti prodeje. Les i s pozemkem, nebo les nastojato – k těžbě.
 • Kolik za svůj les dostanete zaplaceno.
 • Kdo hradí výlohy z prodeje lesa.
 • Co bude s lesem po prodeji.
 • Jste spoluvlastník? Co je třeba k prodeji podílu.
 • Jaká je tržní cena lesa a kolik…
 • Jaký je průběh prodeje lesa.

Co vás při prodeji lesa bez realitky čeká?

Ať už prodej lesa s realitkou, či bez realitky. Vždy si pamatujte jednu zásadu. Jako vlastník či spoluvlastník svého lesního pozemku před uzavřením kupní smlouvy máte právo si smlouvu pečlivě prostudovat. Naštěstí nekupujete, ale prodáváte, tudíž ze strany kupce podvod nehrozí tak,  jako při odkupu například stavebního pozemku pro váš vysněný dům. Pozorně si kupní smlouvu projděte, zkontrolujte platnost údajů včetně prodejní ceny a termínu uhrazení.
 • Telefony realitních makléřů Jdete-li s inzerátem na Bezrealitky, očekávejte spíše rychlého makléře, než vážného zájemce, kupce.
Kde na vás vzali makléři kontakt, když jste inzerát zveřejnili před pár minutami pouze na jednom webu? Kdo se skrývá za (ne)realitním portálem BezRealitky.cz správně tuší i samotní inzerenti. I přesto zde zkouší úspěšný prodej bez provize realitní kanceláře. Výdrž takových inzerentů trvá několik dní, týdnů. Když se neozve očekávaný kupec, nechají se ulovit makléřem pod „pár listů exkluzivní smlouvy k prodeji“.  
 • Investice vlastního času se špetkou umu
 • Nechcete na jistotu oslovit k odkupu lesa lesní společnosti? Hodláte při prodeji lesa bez realitky jít cestou přes inzerci? Připravte se, že vám tato možnost prodeje zabere více času i více úsilí. Pro inzerát byste si měli vytvořit nebo obstarat kvalitní fotky i dobře napsaný text. Takový podrobně napsaný inzerát se všemi informacemi o kvalitě lesa, lokalitě i rozloze vám může urychlit prodej, ale taky nemusí. Vždy záleží na faktorech, které zmiňujeme na začátku tohoto článku.
Jak na tom jsou ostatní realitní servery? Skutečnost je taková, že i když ke svému inzerátu připíšete větu: „nepřeji si být kontaktován realitním makléřem“, tak se jich vždy ozve spousta. S dokonalou výřečností jak je pro vás prodej bez realitky nevýhodný, nejistý a časově náročný. Že při prodeji bez realitky nebude váš inzerát vidět na TOP portálech s realitami, protože viditelná inzerce stojí ranec. Zkrátka mohou vám vnutit myšlenku, že na prodej lesa bez relalitky byste měli zapomenout. „Makléř (ne)ví kdy a komu co nabídnout, má vždy před podpisem smlouvy vážného zájemce o váš les, pozemek, byt a dům. A vy nemáte ponětí kolik by vás to stálo bez jejich pomoci prodat les.